Proizvodnja luksuznih peći ima dugu istoriju koja seže stotinama godina unazad. Međutim, prve peći koje bi se danas mogle smatrati luksuznim pojavile su se u 18. i 19. veku u Evropi. Tada su bogati i plemići želeli da imaju peći koje bi bile istovremeno i funkcionalne i umetničke, a koje bi predstavljale statusni simbol i ukras svakog prostora.
U to vreme, najprestižniji proizvođači peći bili su smešteni u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj, a njihove peći bile su ručno izrađene od najkvalitetnijih materijala i obično su imale složene, umetničke detalje.
Tokom 20. veka, proizvodnja luksuznih peći širila se na druge delove sveta, a tehnologija i dizajn stalno su se usavršavali. Danas postoje mnogi proizvođači luksuznih peći širom sveta i ove peći dostupne su u različitim stilovima i materijalima, uključujući tradicionalni dizajn od drveta, moderni dizajn od čelika, stakla i mnoge druge.
Luksuzne peći prvi put se pojavljuju u Evropi tokom 18. i 19. veka!
Luksuzne peći iz 18. i 19. veka razlikovale su se od običnih peći po tome što su bile izrađene od skupocenih materijala, kao što su mermer, kamen, porcelan ili kovano gvožđe. Takođe su bile često ukrašene reljefima, umetničkim graviranjem ili ručno slikanim keramičkim pločicama, što ih je činilo i estetski privlačnim. Osim toga to su bila funkcionalna remek-dela, sa kompleksnim sistemima za kruženje vazduha i zagrevanje prostorije.
Najprestižniji proizvođači ovakvih peći bili su locirani u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj. Njihove peći prodavale su se po veoma visokim cenama, a bile su dostupne samo najbogatijim i najuglednijim klijentima.
Jedan od najpoznatijih proizvođača, bio je austrijski proizvođač peći J.T. Neuhofer. Njegove peći bile su izrađene od mermera ili porcelana, ukrašene bogatim graviranjem ili slikama, a često su bile i funkcionalne sa sistemom za kuvanje ili pečenje. Slične peći proizvodili su i drugi austrijski i nemački proizvođači, kao što su Kachelofenbau Ludwig Jung i Kachelofenbau Fritz Hafner.
Najpoznatiji proizvođači luksuznih peći tog vremena poslovali su u Austriji Švajcarskoj i Nemačkoj!
Luksuzne peći bile su popularne i u Francuskoj, gde su poznati proizvođači poput Godin i Deville proizvodili peći od kovanog gvožđa koje su bile ukrašene složenim reljefima i bile su veoma funkcionalne. Ove peći su bile vrlo cenjene u Evropi i bivšoj kolonijalnoj Africi.
U Engleskoj, najprestižniji proizvođači luksuznih peći bili su Dovre i Jotul. Njihove peći su bile izrađene od kovanog gvožđa ili čelika, a bile su veoma dekorativne i funkcionalne. Sve u svemu, luksuzne peći iz 18. i 19. veka bile su vrhunac umetnosti i tehnologije i koje su služile ne samo kao izvor toplote već i kao statusni simbol i ukras svakog doma.
Luksuzne peći su u 18. i 19. veku bile statusni simbol bogatih i uglednih ljudi. One su bile znak bogatstva i dobrog ukusa, a vlasnici luksuznih peći često su bili ugledni plemići, aristokrate, bogati trgovci i drugi imućni pojedinci.
Luksuzne peći tog vremena bile su statusni simbol 18. i 19. veka!
Ove peći su bile predmet želje, jer su bile izuzetno skupocen proizvod, izrađen od skupocenih materijala i vrhunskog kvaliteta sa kompleksnim sistemima za kruženje vazduha i zagrevanje prostorija. Međutim, nisu bile samo skupocene, već su predstavljale i estetsku lepotu, ali i umetničko delo koje je moglo ulepšati i oplemeniti svaki enterijer.
Osim toga, luksuzne peći su bile i izvor prestiža i društvenog statusa, jer je posedovanje ovakve peći ukazivalo na to da je vlasnik bogat i da ima dobar ukus. U to vreme bilo je važno imati prestižne predmete koji bi ukazivali na visok društveni status, a luksuzne peći bile su jedan od takvih predmeta.
Neke od luksuznih peći u 18. i 19. veku zaista su imale ugrađene elemente od zlata, srebra, dragog kamenja i drugih plemenitih materijala. Ove peći su bile kreirane tako da budu predmeti luksuza i umetničke vrednosti pa su umetnici i majstori koristili najkvalitetnije materijale u izradi ovih predmeta.
U neke od luksuznih peći tog vremena ugrađivano je zlato drago kamenje srebro i drugi plemeniti materijali!
Peći koje su sadržale zlato i srebro najčešće su bile izrađene u stilu Rokoko, gde su se koristile kovane i reljefne dekoracije sa motivima biljaka, životinja i ljubavnih scena. Ugrađeni elementi od zlata, bili su dizajnirani tako da privlače pažnju i dodaju poseban sjaj i raskoš ovim pećima.
Pored zlata i srebra, neke luksuzne peći takođe su imale ugrađene elemente od drugih dragocenih materijala kao što su mermer, slonovača, porcelan, staklo i kristal. Ovi materijali često su se koristili za izradu ukrasa, statua i reljefa koji su krasili površinu peći.
Postoje mnoge luksuzne peći iz 18. i 19. veka koje su prodavane po veoma visokim cenama, ali nije lako odrediti koja je bila najskuplja. Cene ovih peći bile su vrlo različite i zavisile su od mnogih faktora, uključujući veličinu, dizajn, materijale, tehničke karakteristike i umetničku vrednost.
U peći Rokoko stila ugrađivano je zlato, srebro, slonovača, mermer, porcelan, kristal i staklo!
Neki od najpoznatijih proizvođača luksuznih peći iz tog vremena, bile su francuske kompanije kao što su La Cornue, Godin i Gaudin. Ove kompanije su proizvodile vrhunske peći od skupocenih materijala kao što su zlato, srebro, bakar, mesing i mermer. Njihove peći su se prodavale po cenama koje su odgovarale visokom kvalitetu i prestižu brenda.
Za najskuplje peći iz tog vremena, smatraju se one koje su bile specijalno naručene i pravljene po meri poznatih aristokratskih porodica ili bogatih trgovaca. Njihove cene mogle su da dosegnu izuzetno visoke nivoe, slično ceni nekretnina. Međutim, konkretni podaci o ovim cenama retko se mogu pronaći.
Postoji nekoliko poznatih luksuznih peći koje su bile proizvedene samo u jednom primerku, a koje su postale ikone stila i umetnosti. Jedna od najpoznatijih takvih peći je Kakadu, peć koju je dizajnirao poznati nemački umetnik i arhitekta Peter Behrens 1907. godine.
Najpoznatiji proizvođači luksuznih peći tog vremena bile su francuske kompanije La Cornue, Godin i Gaudin!
Kakadu peć bila je izložena na Međunarodnoj izložbi primenjene umetnosti u Minhenu, a izrađena je kao unikat za bogatog nemačkog industrijalca Karla Šotea (nem. Karl Schottea). Peć se sastojala od crne metalne kutije sa zlatnim i srebrnim ornamentima koji su predstavljali motive papagaja i zbog kojih je i dat ovaj naziv peći. Peć je bila opremljena posebnim sistemom grejanja koji je omogućavao da se toplota ravnomerno raspoređuje po prostoriji.
Kakadu peć se smatra jednom od najvažnijih predstavnika nemačkog rokoko stila u dizajnu i jednim od najvrednijih primeraka evropskog dizajna iz 20. veka. Peć se danas nalazi u Muzeju primenjene umetnosti u Minhenu i smatra se dragocenim primerkom umetničke i industrijske istorije.
Luksuzne peći iz 18. i 19. veka, često su bile neobične po svojim dizajnerskim elementima, materijalima i tehničkim karakteristikama, ali postoji jedna koja je posebno izdvojena po svom jedinstvenom dizajnu i funkcionalnosti.
Kakadu peć se smatra jednim od najvažnijih predstavnika nemačkog Rokoko stila!
Radi se o Dragulj peći koju je dizajnirao nemački arhitekta Bruno Paul 1914. godine. Peć je bila izrađena za nemačkog bogataša i kolekcionara umetnosti barona Vilhelma Keniga (nem.Wilhelma Koeniga von und zu Warthausen).
Dragulj peć se sastojala od metalnog okvira koji je bio ukrašen ornamentima od zlata i srebra i koji je formirao bazu za staklenu kuglu na vrhu. Kugla je bila napravljena od posebnog stakla koje je bilo otporno na visoke temperature.
Ova peć je imala nekoliko neobičnih karakteristika koje su je izdvajale od drugih luksuznih peći svog vremena. Najzanimljivija karakteristika bila je tehnologija kojom se peć zagrevala. Umesto klasičnog sistema za grejanje, peć je koristila plamenik koji je izgarao u staklenoj kugli na vrhu, što je omogućavalo da se toplota ravnomerno raspoređuje po prostoriji.
Izuzetno neobičnu peć naziva Dragulj dizajnirao je nemački arhitekta Bruno Paul 1914. godine!
Dizajn peći bio je jedinstven i inspirisan Art deco stilom koji je tada bio popularan. Peć je bila ukrašena velikim brojem dragulja, uključujući safire, smaragde, rubine i dijamante, koji su bili ugrađeni u bazu peći i oko staklene kugle na vrhu. Ova dekoracija od dragulja, činila je ovu peć jedinstvenim umetničkim delom.
Dragulj peć je bila jedna od najskupljih i najneobičnijih peći tog vremena. Cena peći je bila ogromna i iznosila je čak 100.000 maraka, što je bila izuzetno velika suma novca u to vreme. Peć je bila namenjena samo najbogatijim kupcima koji su želeli da poseduju nešto što je bilo jedinstveno i što je pokazivalo njihov prestiž i moć. Danas se Dragulj peć smatra jednim od najdragocenijih predmeta umetničke i industrijske istorije i čuva se u Muzeju dekorativnih umetnosti u Berlinu.
Luksuzne peći iz 18. i 19. veka često su se isticale svojim impresivnim dimenzijama i veličinom a jedna od najvećih peći bila je Rumfordova peć!
Rumfordova peć, nazvana po američkom naučniku i inženjeru Benjaminu Tomsonu (eng. Benjaminu Thompsonu), grofu od Rumforda i bila je izuzetno popularna u 18. veku zbog svoje efikasnosti i veličine. Ova peć je bila dizajnirana tako da bude visoko efikasna, odnosno da maksimalno koristi toplotu koju generiše, što je omogućavalo da se prostorija brzo zagreje i dugo vremena održava prijatna temperatura.
Peć je imala veliku vatrogasnu komoru koja je bila proizvedena od opeke i koja je omogućavala postavljanje velikih drva i drvenih blokova za loženje. Zbog svoje veličine, peć je često bila ugrađivana u velike i luksuzne palate, poput dvoraca i vila. Postojale su različite varijante ovog dizajna, uključujući one koje su bile ugrađene u zidove ili koje su bile sastavljene od nekoliko manjih peći koje su funkcionisale zajedno.
Iako je Rumfordova peć bila izuzetno velika i efikasna, ona nije bila posebno dekorativna. Upravo suprotno, dizajn peći bio je jednostavan i funkcionalan, a pažnja je bila usmerena na njen efikasan rad i praktičnost.
Iako efikasna i velika Rumfordova peć nije bila posebno dekorativno uređena!
Luksuzne peći nisu bile namenjene samo velikim prostorijama i palatama, već su se proizvodile i manje verzije za manje prostore, poput spavaćih soba i kancelarija. Među najmanjim luksuznim pećima iz tog vremena, posebno se ističe Pelerin ili Mantel peć.
Pelerin peć bila je dizajnirana tako da se postavi na mantil (ornamentni okvir oko kamina), što je bilo veoma popularno u 18. i 19. veku. Peć je bila relativno mala, obično visoka između 60 i 90 centimetara, a izrađivana je od najkvalitetnijih materijala i ukrasa kao što su mermer, porcelan, bakar i zlato. Bila je to prava luksuzna dekoracija za bilo koji prostor.
Ove peći su bile vrlo skupocene i često su bile ručno rađene od strane majstora koji su posebno vešti u izradi peći. Postojale su mnoge varijante ovog dizajna od jednostavnih i klasičnih do raskošnih i prefinjenih, a oblik i ukrasi često su prilagođavani stilu i dekoru prostorije u kojoj se peć nalazila.
Pelerin peć je spadala u luksuzne peći ali je posedovala za to vreme izuzetno male dimenzije!
Pelerin peć je bila omiljena među bogatim slojevima društva, posebno među plemstvom i visokom aristokratijom, jer je simbolizovala status i bogatstvo. Danas se ove peći smatraju pravim kolekcionarskim predmetima i često se nalaze u muzejima ili privatnim kolekcijama.
Značajna tehnološka novina u 20. veku, bila je upotreba novih materijala i novih načina obrade materijala. Na primer, pojavile su se peći proizvedene od stakla ili betona, a koje su se isticale svojim modernističkim dizajnom.
U 20. veku se pojavljuju luksuzne ali izuzetno neobične peći proizvedene od stakla i betona!
Takođe, tokom 20. veka, luksuzne peći su počele da se proizvode u različitim stilovima, kao što su Art Nouveau, Art Deco, Bauhaus, Minimalizam i drugi. Svaki od ovih stilova posedovao je svoje karakteristične elemente, kao što su elegantni lukovi, geometrijski oblici, raskošni ukrasi ili minimalistički dizajn, što je omogućilo kupcima da odaberu peći koje su najviše odgovarale njihovom stilu i ukusu.
Jedna od najpoznatijih luksuznih peći koja se smatra posebnim unikatom tokom 20. veka je Dragon and Phoenix, peć koju je proizvela nemačka kompanija Brunner. Ova peć je posebna po tome što je inspirisana kineskom umetnošću i kulturom, sve sa ugraviranim motivima zmaja i feniksa, koji se smatraju simbolima sreće i prosperiteta u kineskoj kulturi.
Dragon and Phoenix peć proizvedena je od visokokvalitetnih materijala, uključujući čelik, mesing i staklo, a dizajnirana je sa velikom pažnjom prema detaljima. Peć poseduje jedinstveni sistem ventilacije, koji omogućava brzo zagrevanje prostora i ravnomerno raspoređivanje toplote, a takođe ima i sistem za recikliranje vazduha, što smanjuje emisiju štetnih gasova.
Posebno unikatnom peći novijeg vremena smatra se Dragon and Phoenix peć!
Ova peć je unikatan komad, napravljen samo u jednom primerku i smatra se vrhunskim delom savremene umetnosti i dizajna peći. Cena ove peći kreće se u rasponu od nekoliko desetina hiljada dolara, naravno u zavisnosti od tržišta i lokacije kupca.
Postoje mnoge luksuzne peći koje su proizvedene u 21. veku, ali jedna od najspecifičnijih je Mažestik (eng. Majestic) peć, koju je proizvela kompanija Dimplex sa sedištem u Kanadi. Ova peć se ističe svojim modernim dizajnom, visokom efikasnošću i inovativnom tehnologijom.
Mažestik peć koristi revolucionarnu tehnologiju koja se zove Opti-myst, koja omogućuje stvaranje realističnog plamena i dima uz pomoć ultrazvučnih talasa. Ova tehnologija koristi vodu za stvaranje pare, a zatim koristi specijalne svetlosne efekte da bi se stvorio plamen koji izgleda gotovo identično kao stvarni.
Peć Majestic ima elegantan i moderan dizajn sa staklenom površinom koja omogućava pogled na plamen iz svih uglova. Ona takođe ima LED osvetljenje koje se može menjati u različitim bojama, što omogućava kreiranje ambijenta koji odgovara vašem raspoloženju ili enterijeru vašeg doma. Cena ove peći varira u zavisnosti od veličine, konfiguracije i dodatne opreme, ali se kreće u rasponu od nekoliko hiljada do nekoliko desetina hiljada dolara.
Danas postoje luksuzne peći koje koštaju i do nekoliko desetina hiljada dolara, a cena najskupljih peći može preći i 100.000 dolara, što ih čini jednim od najskupljih i najprestižnijih predmeta za uređenje doma.
Peć Mažestik koristi posebno interesantnu pa i revolucionarnu tehnologiju koja se zove Opti-myst!
U današnje vreme luksuzne peći koje sadrže ugrađene elemente od dragocenih materijala i dalje postoje, ali se obično proizvode po porudžbini i namenjene su najbogatijim i najzahtevnijim klijentima.
Budućnost luksuznih peći izgleda svetlo i obećavajuće. Kako se tehnologija i inovacije nastavljaju razvijati, očekuje se da će luksuzne peći biti sve više prilagođene modernom načinu života i visokim standardima kvaliteta. Jedan od trendova u industriji je sve veća popularnost peći koje koriste alternativne izvore goriva, poput peći na bioetanol i peći koje koriste solarnu energiju.
Drugi trend u industriji je integracija novih tehnologija u luksuzne peći, kao što su aplikacije za upravljanje i podešavanje temperature peći putem pametnih telefona ili tableta. Ova tehnologija omogućava korisnicima da upravljaju peći iz udobnosti svog kauča ili kreveta, a takođe omogućava daljinsko praćenje stanja peći i održavanje.
Luksuzne peći se i u današnje vreme smatraju statusnim simbolom!
Luksuzne peći su i danas statusni simbol, ali su takođe postale dostupne širem krugu ljudi. One su i dalje proizvedene od najkvalitetnijih materijala sa pažljivo osmišljenim sistemima za zagrevanje i ventilaciju, ali su sada dostupne u različitim stilovima i cenovnim klasama.
Takođe se očekuje da će se dizajn luksuznih peći razvijati i biti sve više prilagođen modernim estetskim standardima. Peći će biti sve više dizajnirane da se uklope u savremeni enterijer i da nude veću fleksibilnost u pogledu boja, oblika i materijala.
Očekuje se da će u budućnosti biti predstavljeni spektakularni modeli luksuznih peći koji će zadovoljiti potrebe i ukuse različitih kupaca. Budući modeli luksuznih peći sve više će se fokusirati na visoku energetsku efikasnost i upotrebu ekološki prihvatljivih materijala, kao što su reciklirani metali, drvo ili staklo. Osim toga, novi materijali i inovativne tehnologije će omogućiti stvaranje složenijih oblika i dizajna, što će rezultirati upečatljivijim i elegantnijim pećima.
Očekuje se da će luksuzne peći u budućnosti biti sve više prilagođene modernom načinu života, tako da će korisnicima pružati veću fleksibilnost i kontrolu. Ovo može uključivati integraciju peći sa pametnim kućama, digitalnim ekranima i drugim tehnologijama koje omogućavaju daljinsko upravljanje i nadgledanje peći. Ukratko, budućnost luksuznih peći izgleda obećavajuće i očekuje se da će se industrija nastaviti razvijati i prilagođavati novim tehnologijama i trendovima.
Luksuzne peći će sve više biti dizajnirane tako da bi se uklopile u savremeni enterijer!
Multifunkcionalne luksuzne peći mogu se koristiti za različite namene, uključujući grejanje prostora, kuvanje hrane, pečenje, roštiljanje, sušenje odeće, kao i za uživanje u vizuelnom efektu plamena i raspoloženju koje stvara vatra.
Takve peći mogu biti prilagođene različitim okruženjima, kao što su kuće, apartmani, terase i dvorišta i mogu biti različitih veličina i oblika u zavisnosti od potreba korisnika. Mogu se proizvoditi od različitih materijala, kao što su gvožđe, čelik, bakar, mesing, kamen i drvo, a mogu biti opremljene različitim funkcijama, kao što su daljinsko upravljanje, samostalno paljenje i gašenje, automatsko podešavanje temperature i druge napredne funkcije.
Ukratko u budućnosti se očekuje da će luksuzne peći biti još više prilagođene modernom načinu života sa naglaskom na funkcionalnost, energetsku efikasnost, ekološku održivost i estetiku, što će zadovoljiti potrebe i ukuse različitih kupaca.
fotografije: Pixabay