Za one koji svoj dom zagrevaju loženjem peći, svako jutro najčešće počinje čišćenjem peći ili kamina od pepela koje je nastalo loženjem ogrevnog drveta tokom dana i noći. Sigurni smo da unapred imate spreman deo dvorišta gde odlažete pepeo i ne koristite ga, ali… mi imamo sasvim drugačiji predlog što se odlaganja pepela tiče.
Postoji spisak najkvalitetnijih, ali i najnekvalitetnijih tipova ogrevnog drveta, a poznato je kako su kaloričnija ona drva, koja poseduju veću gustinu. Svako od nas će odabrati onaj tip ogrevnog drveta koji je u ponudi u najbližem stovarištu ogreva i naravno da odabir zavisi i od sume novca kojom raspolažemo za kupovinu.
Da li znate koliko je koristan pepeo nastao loženjem ogrevnog drveta?
Raspolažemo neverovatnim podatkom da postoji čak 16 različitih vrsta pepela. Poznato je kako ogrevno drvo jasena može proizvesti nešto niži BTU od javora ili hrasta, mada je ogrevno drvo jasena među popularnijima kod korisnika kojima je ta vrsta drveta dostupna. Na našim prostorima u ponudi je najčešće bagrem, bukva, hrast, cer, grab, topola…
Pepeo se smatra risidualnim prahom nakon izgaranja, a pojedine vrste pepela izuzetno su korisne, a posebno pepeo koja nastaje sagorevanjem ogrevnog drveta. Pepeo nastala od ogrevnog drveta, sadrži brojne hranljive materije koje mogu biti izuzetno korisne tokom rasta biljaka.
Poznato je da je Kalcijum biljni nutrijent koji se najčešće nalazi u pepelu od drveta, a dobijena pepeo može da sadrži čak 20% Kalcijuma pa i više. Pepeo od drveta sadrži klacijum, kalijum, fosfor, bor i još neke vredne elemente, koji potpomažu rast tek zasađenog semena neke biljke.
Ako često koristite peć ili kamin na drva, sigurno se pitate šta svakim narednim danom da radite sa novom količinom dobijenog pepela. Sigurni smo da mnogi vlasnici kuća u kojima se koriste peći na drva, pepeo koji nastane sagorevanjem smatraju nerešivim problemom. Ali mi smo tu da vas oraspoložimo i ukažemo na to da upravo taj pepeo ima nekoliko fantastičnih mogućnosti za primenu, a da to verovatno ne znate.
Gde odlažete pepeo iz peći na drva?
U sadašnjem vremenu mnogi od nas koriste prednosti modernog života, a naročito koristimo mnoge proizvode poput sapuna. Ako živimo u urbanoj sredini uzmemo novčanik i pravac u prvu prodavnicu da kupimo onaj proizvod koji nam baš tada nedostaje. Ali u nekom prošlom vremenu, generacije pre nas, nisu imale prednosti modernog načina života.
Peći na drva su u neko prošlo vreme zagrevale ceo dom, ali su svakodnevno proizvodile i velike količine pepela. Mnoge generacije u prošlosti, koristile su prednosti pepela koji je nastao sagorevanjem drveta. Pokušaćemo u ovom tekstu ukazati na brojne mogućnosti korišćenja pepela, mogućnosti za koje do danas mnogi nisu ni znali.
Sigurno je da pre nego što peć očistite od pepela, morate sačekati da se peć ohladi i da u pepelu pre pražnjenja fiokice nema više žara. Bez obzira da li ste sigurni da nema više žara, proverite još jednom da li je u fioci ostao samo pepeo. Verujemo da je poslednja stvar koju želite, nastanak požara zbog ostataka žara.
Pepeo nastalu nakon loženja peći na drva možete maksimalno iskoristiti!
Pepeo nastalu sagorevanjem ogrevnog drveta možete iskoristiti na više načina i zato pepeo ne bacajte gde stignete, već je skladištite ako za to postoje mogućnosti. Ako ne znate kako iskoristiti pepeo, pitajte prvog komšiju koji se bavi poljoprivredom koji će vam sigurno reći kako je pepeo izuzetno korisna za zemlju.
Poljoprivrednici često pepeo koriste za prihranu i povećanu kiselost zemljišta. Biljke poput belog luka, paradajza i spanaća imaju potrebu za kalcijumom i zato vam predlažemo da pre sadnje ovih biljaka po izašovljenoj zemlji, prospete četvrtinu šolje pepela. Poznato je da pepeo pospešuje cvetanje biljaka, a zanimljivo je da posipanjem pepela možete čak pospešiti i rast trave vašeg travnjaka.
Pepeo se često koristi za prihranu i povećanu kiselost zemljišta!
Predlažemo vam da osim direktne primene pepela na zemlju u koju planirate zasaditi poljoprivredne kulture, pepeo pomešate sa vodom i ostavite smesu da odstoji nekoliko dana. Zatim dobijenu ustajalu smesu pepela i vode procedite, jer dobijenu ceđ možete koristiti za čišćenje srebrnih stvari, podova, odeće, rđe sa mermernih površina, a malo gušću varijantu vode i pepela u vidu gušće paste, možete koristiti za skidanje prljavština i mrlja sa nameštaja. Tokom skidanja mrlja nanesite belu pepeo, sačekajte oko 5 minuta i posuto mesto istrljajte sredinom hleba, jer je poznato da je hleb prirodni apsorber vlage i ulja.
I ništa lepše pa i korisnije, kada sebi omogućite besplatno sredstvo za čišćenje. Dobijenu gušću pastu od vode i pepela možete koristiti kao abraziv za poliranje tamnijih površina metala, ali i za čišćenje zaprljanog stakla. Ovu pastu možete koristiti čak i za uklanjanje lepljivih površina i ostataka lepka uopšte, ali pre nego što krenete nanositi pastu na pomenute površine, stavite rukavice na ruke kako bi zaštitili kožu.
Pepeo uklanja čak i neprijatne mirise u frižideru jer deluje slično sirćetu koje eliminiše miris eventualno ubuđale namirnice!
Sigurni smo kako vam brojne štetočine poput insekata, puževa, ponekad i mrava, zadaju veliku glavobolju i da za njihovo eliminisanje, jednostavno nemate rešenje. Ove male napasti ne podnose prisustvo pepela koje nastaje sagorevanjem ogrevnog drveta, zato pepeo koristite za elimisanje ovih napasti. Pepeo možete koristiti i u podrumu, jer onog trenutka kada pepeo prospete u uglove podruma, računajte da ćete eliminisati bubašvabe pa čak i miševe. Insekti i pojedine životinje ne podnose pepeo, tako da je on jeftin i potpuno prirodan pesticid.
Možda nemamo veću količinu pepela kao nekada, ali svakako dobijenu pepeo možemo pametno iskoristiti, jer se pepeo smatra odličnim resursom koji se može efikasno koristiti u svakoj kući. Pepeo od ogrevnog drveta možete koristiti i za povećanje pH vrednosti zemljišta, recimo vašeg travnjaka, a zanimljivo je da pepeo reaguje znatno brže od krečnjaka, jer se brže rastvara u vodi.
Paradajzu je potrebno znatno više kalijuma i kalcijuma za razliku od nekih drugih poljoprivrednih kultura, jer zahteva veće doze hranljivih materija. Interesantno je saznanje da pepeo nastala sagorevanjem drveta, hranljive materije isporučuje u zemlju znatno brže od nekih tipova đubriva, jer je poznato da se pepeo znatno brže rastvara u vodi.
Koreni pojedinih biljaka u poljoprivredi nemaju sposobnost apsorpcije kalijuma i kalcijuma iz zemlje u kojoj su zasađeni, a naročito ako ta zemlja ima povećanu kiselost i ne poseduje dovoljno hranljivih materija potrebnih za zdrav razvoj biljaka.
Pepeo nastala od ogrevnog drveta utiče na povećanje pH vrednosti zemljišta!
Pripremite za biljke u vašoj bašti kompostni čaj tako što ćete recimo 1 kg pepela potopiti u kantu u koju može stati 30-tak litara vode. Potopite pripremljeni pepeo u vodu i ostavite da odstoji 5 dana.
Iz pripremljene smese vode i pepela koja je odstojala 5 dana, sipajte u malu kanticu i zalijte po malo koren biljke koju ste zasadili, recimo neka to bude paradajz. Verujemo da će ova smesa koju budete koristili za zalivanje, pomoći nekim biljkama tokom vegetacije jer na ovaj način u zemlju unosite hranljive materije.
Da li znate da je pepeo pre više stotina godina korišćena kao efikasan metod za očuvanje i zaštitu gornjeg sloja proizvedenog sira, pre svega u zaštiti sira kako ga ne bi pojele neke životinje. Ovaj trik sa pepelom već vekovima je ključna kombinacija za poboljšanje zrenja pa i starosti sira.
Pepeo možemo koristiti za proizvodnju tečnosti za pranje sudova i veša!
Da li ste znali da pepeo možete iskoristiti i za pravljenje tečnosti za pranje sudova, veša, ali i koristiti za proizvodnju domaćeg sapuna. Ukratko da navedemo da pepeo koja je nastala sagorevanjem drveta u peći, treba prosejati i to kroz metalno što gušće sito. U metalnu posudu za kuvanje (napogodnije su oranije), treba sipati 7,5 kilograma prosejanog pepela i 15 litara kišnice, a po potrebi dodati malo gašenog kreča. Smesu treba što duže kuvati na laganoj vatri i kasnije dobijenu kuvanu tečnost procediti.
Dobijenu tečnost nakon kuvanja treba ostaviti da se ohladi, a povremeno je treba promešati. Kada se dobijena tečnost ohladi treba je još jednom dobro procediti i kasnije se može koristiti za pranje šarenog i belog veša, ali i za pranje sudova.
Ovu tečnost možemo koristiti kao osnovnu bazu za proizvodnju sapuna pa čak i šampona. Treba napomenuti kako su sapun od pepela proizvodili još u drevnom Egiptu. Osim Egipćana ovaj sapun su proizvodili i koristili Kinezi, Rimljani, a kasnije i Francuzi.
Pepeo možemo koristiti tokom proizvodnje sapuna!
Prvi domaći sapuni na našim prostorima proizvedeni su na imanjima i to korišćenjem vode, pepela od izgorenog drveta da bi se dobila lužina (natrijum hidroksid). Da bi se mogao proizvesti sapun, potrebno je koristiti i kalijum hidroksid neophodan sastojak u proizvodnji sapuna. Kada se izmešaju sve ove komponente, nastaje reakcija koja se naziva saponifikacija.
Brižljiva priprema u proizvodnji domaćeg sapuna, može vam obezbediti proizvedeni domaći sapun od pepela, pepela kojeg inače svakodnevno bacamo. Ako sapun proizvodite kao što se to nekada radilo, obavezno koristite zaštitinu opremu, kako bi izbegli eventualne opekotine i udisanje isparenja tokom kuvanja sapuna.
Pepeo koja se ohladila možete koristiti i tokom ledenih dana kada se put kojim prolazimo zaledi, a naročito onaj deo ispred naše kuće. Pospite pepeo na zaleđene staze kojima hodate, a ako sipate vruć pepeo, zaleđene površine će se brzo istopiti. Pepeo koja se ohladila možete držati u nekoj posudi u automobilu, kombiju pa čak i kamionu. Malo je poznato da pepeo sadrži so pa ako pepeo prospete po zaleđenim mestima, računajte da će se led ubrzo otopiti, a nakon topljenja neće ostati mrlje od soli na vašoj obući ili automobilu.
Pepeo je izuzetno korisna tokom ledinih zimskih dana kada su zaleđene pešačke staze pa i putevi!
Ako dođete u situaciju da vozilo ne možete pokrenuti zbog zaleđenog puta i gume na točkovima vam proklizavaju po ledu, evo pravog rešenja jer pepeo možete posuti ispod samih točkova vozila. Kad smo već kod četvorotočkaša, pepeo nam može pomoći i ako nam ulje koje menjamo u motoru vozila iscuri tamo gde nismo planirali.
Prospite pepeo po prosutom ulju i videćete kako će pepeo apsorbovati prosuto ulje i ujedno će omogućiti da se neko ne oklizne po prosutom ulju. I ne samo što će pepeo upiti prosuto motorno ulje, već ćete dobijenu smesu lako i očistiti.
Da li ste znali da pepeo može pomoći u gašenju logorske vatre pa čak i nekih tipova požara!
Ljubitelji kampovanja sigurno znaju kako u prirodi na dozvoljenom mestu upaliti kontrolisanu logorsku vatru. Verujemo da mnogi od njih znaju kako vatru ugasiti pre odlaska iz prirode, jer pepeo koju bace na žar formira odličnu nepropusnu barijeru koja pomaže u gašenju plamena.
Možda i ne znate da pepeo od drveta može čak pomoći u gašenju požara, ako pri ruci nemamo aparat za gašenje požara, pesak ili zemlju. Ako mislite da je vatra ugašena, proverite za svaki slučaj da nije ostala neka žar koja opet može upaliti vatru.
Pepeo odlično apsorbuje neprijatne mirise!
Da li ste znali da pepeo slično kao i soda bikarbona, odlično upija neprijatne mirise u kući ili stanu. Ako niste znali isto kao i soda bikarbona, pepeo od ogrevnog drveta upija neprijatne mirise pa čak i vlagu zato što su visoko alkalni.
Stavite malo pepela u neku šolju ili činiju i posudu sa pepelom stavite u prostoriju u kojoj se oseća neprijatan miris. Isto to možete uraditi i za upijanje neprijatnih mirisa u frižideru da dobro ste pročitali, pepeo upija neprijatne mirise u frižideru.
Pepeo od drveta protiv krpelja!
Ako ste ljubitelj šetnji u prirodi ili volite kampovati za vas imamo sjajno rešenje u borbi protiv dosadnih, a ponekad i vrlo neprijatnih Krpelja. Verujemo da mnogi od vas imaju veliku strast prema prirodi, ali sigurno znate da ujedi krpelja mogu biti nimalo naivni, naročito ako su zaraženi.
Preventiva je uvek dobra i ako ste u prirodi, imate šorc i majicu kratkih rukava, a od sinoćne logorske vatre u šumi vam je ostalo pepela, evo efikasnog sredstva protiv dosadnih krpelja. Iako nećete možda izgledati čisto a pomalo ćete podsećati na rudara koji je upravo izašao iz rudnika, predlažemo vam da kožu tela koja nije pokrivena garderobom, prekrijete (utrljajte) ohlađenim pepelom. Možda niste znali da je pepeo od izgorenog drveta, potpuno prirodni repelent za krpelje.
Pepeo od drveta poseduje visoke alkalne vrednosti!
Nadamo se da ste pažljivo čitali ovaj tekst i da ste dobili odgovor zbog čega pepeo iz peći na drva ne treba bacati, već ga možete pametno iskoristiti. Čovek je kroz svoju dugu istoriju koristio brojne sisteme za sagorevanje drveta, ali i koristio dobijenu pepeo sagorevanjem drveta kao izuzetno vredan resurs za svakodnevni opstanak u šumi, a kasnije i u pećini.
Urbani život u gradovima udaljio nas je od prirode i kvalitetnih besplatnih rešenja koja nam nudi priroda. Mnogi vlasnici kuća naročito oni koji imaju veliko životno iskustvo, znaju kako se pepeo smatra možda i najčuvanijom tajnom za kvalitetan život na otvorenom ili u zatvorenom prostoru. Pepeo je zapravo višenamenski pomoćni alat, koji vašoj porodici i vama može pomoći da održite bezbednost vašeg doma, ali i pomoći u čuvanju zdravlja.
Pepeo pomaže u održavanju bezbednosti vašeg doma ali i očuvanju zdravlja!
Verujemo da ste čitanjem ovog verujemo izuzetno zanimljivog i pre svega edukativnog teksta, saznali koje su to prednosti korišćenja pepela iz peći na drva. Sada kada znate koje su prednosti, verujemo da ćete sa uživanjem očistiti vašu peć ili kamin na drva, a da pepeo nećete tek tako baciti, već da ćete ga odmah iskoristiti ili sačuvati do prve sledeće aktivnosti.
fotografije: Pixabay ; Hedonist Magazin