Prve peći na drva datiraju još iz antičkog doba, a prva moderna peć na drva koja je bila dizajnirana da se koristi u domaćinstvima, proizvedena je u 18. veku. To je bila takozvana Franklinova peć, koju je dizajnirao Benjamin Franklin u SAD-u.
Franklinova peć je imala otvor na vrhu koji je omogućavao da se dim izvlači, a istovremeno je posedovala i dva otvora na dnu koji su služili za dovod vazduha. Ovaj dizajn je bio vrlo efikasan i brzo se proširio po SAD-u, Evropi i drugim delovima sveta.
Od tada su peći na drva postale popularne širom sveta, a tehnologija se stalno poboljšava. Danas postoje peći na drva koje su veoma efikasne i koje mogu zagrejati čitav dom, a mnoge od njih imaju i ekološke opcije, kao što su niski nivoi emisija čestica i smanjena potrošnja goriva.
Postoji mnogo različitih vrsta peći na drva koje se mogu naći na tržištu. Evo nekih od najčešćih tipova:
Klasične peći na drva:
Ovo su tradicionalne peći koje se često koriste u seoskim domaćinstvima. One su obično izrađene od livenog gvožđa ili čelika i imaju jednostavan dizajn. Klasične peći su jednostavne za upotrebu i održavanje, ali mogu biti manje efikasne od drugih modernijih tipova.
Peći na drva sa konvekcionim sistemom:
Ove peći imaju ventilacioni sistem koji omogućava da se vrući vazduh kreće kroz prostoriju. To znači da se toplota ravnomerno raspoređuje po celoj sobi, što čini ovaj tip peći veoma efikasnim.
Štednjaci na drva:
Ovo su peći koje se takođe koriste za kuvanje hrane, pored zagrevanja prostorije. Štednjaci na drva su obično veći i teži od drugih tipova peći, ali su vrlo efikasni i mogu biti sjajni za domaćinstva koja se oslanjaju na drva za zagrevanje i kuvanje.
Peći na drva sa ventilatorom:
Ove peći imaju ugrađen ventilator koji pomaže u cirkulaciji vazduha kroz prostoriju. Ventilator takođe pomaže u povećanju efikasnosti peći i bržem zagrevanju prostorije.
Moderni dizajn peći na drva:
Ove peći imaju savremen i elegantan dizajn koji se uklapa u moderne enterijere. One su obično vrlo efikasne i imaju visoku grejnu snagu i izrađene su od kvaltetnih materijala.
Ovo su samo neke od vrsta peći na drva koje se mogu pronaći na tržištu. Kada birate peć, razmislite o vašim potrebama i željama, kao i o veličini prostorije koju želite zagrejati, kako biste izabrali najbolju opciju za vas.
Kada birate peć na drva, najvažnije je da odaberete model koji će zadovoljiti vaše potrebe u pogledu zagrevanja prostora i da bude u skladu sa vašim željama i stilom. Ovo su neki od faktora koje treba razmotriti prilikom odabira peći na drva:
Veličina peći:
Veliki modeli peći mogu da zagreju velike prostore, ali ako imate manju sobu manji model peći može biti dovoljan. Treba da izmerite veličinu prostorije koju želite zagrejati kako biste izabrali peć odgovarajuće veličine.
Efikasnost:
Efikasnost peći se odnosi na to koliko je peć u stanju da iskoristi energiju iz drva za zagrevanje prostora. Peći sa većom efikasnošću koriste manje ogreva i proizvode više toplote, što ih čini ekonomičnijim za korišćenje.
Dizajn:
Peći na drva dolaze u različitim stilovima i bojama, pa ćete možda želeti da odaberete onu koja odgovara vašem ukusu i stilu vašeg doma.
Cena:
Peći na drva se razlikuju u ceni. Cene se obično kreću u zavisnosti od veličine, efikasnosti i dizajna peći.
Potrošnja ogreva:
Važno je razmotriti kolikodrva će biti potrebno za zagrevanje prostorije. Peći koje koriste manje ogreva, mogu biti bolji izbor jer će dugoročno biti jeftinije za održavanje.
Instalacija i održavanje:
Treba razmotriti i koliko će biti jednostavno instalirati i održavati peć. Neke peći zahtevaju veći nivo održavanja i čišćenja od drugih.
Bezbednost:
Peć treba da bude bezbedna za upotrebu i da bude opremljena svim neophodnim sigurnosnim funkcijama, kako bi se smanjio rizik od požara ili drugih nezgoda. Važno je da se obrati pažnja na sigurnosne karakteristike peći, kao što su debljina i vrsta materijala od kojeg je peć proizvedena, ventilacioni sistemi i slično. Peć bi takođe trebalo da ima ugrađene sigurnosne funkcije koje smanjuju rizik od požara.
Razlika između peći na drva koja se koristi samo za zagrevanje prostorija i one koja se koristi i za kuvanje je u njihovoj funkciji i konstrukciji!
Peći na drva koje su namenjene samo za zagrevanje prostorija, dizajnirane su da emituju toplotu u prostoriju u kojoj se nalaze. One su obično izrađene od debelih čeličnih limova ili čvrstog livenog gvožđa, a povezane su sa dimovodnim cevima koje izbacuju dim van kuće. Peći za zagrevanje prostorija obično nemaju ploču za kuvanje ili rernu, što ih čini manje složenim i jeftinijim za instalaciju.
Sa druge strane, peći na drva koje se koriste i za kuvanje, obično su većih dimenzija i složenije u konstrukciji. One uključuju ugrađenu ploču za kuvanje, rernu i grejno telo koje služi i za zagrevanje prostorije. Peći koje imaju ugrađenu ploču za kuvanje, obično su izrađene od gusa ili kamena, koji zadržavaju toplotu i omogućavaju vam da pripremate hranu. Ove peći uglavnom imaju veće dimenzije i potrebna im je veća količina drveta za zagrevanje, ali prednost je da su višenamenske i mogu služiti kao zamena za kuhinju tokom vremena kada nema struje.
Ukratko, peći na drva koje su namenjene samo za zagrevanje prostorija su jednostavnije u konstrukciji i namenjene su samo za zagrevanje prostora, dok peći koje se koriste i za kuvanje i pečenje su veće, složenije i imaju ugrađenu ploču za kuvanje i rernu. Odabir peći zavisiće od vaših potreba i preferencija.
Postoje razlike u odabiru peći na drva u zavisnosti od toga da li se koristi u kući ili stambenoj zgradi!
Kada se radi o pećima koje su namenjene samo za zagrevanje prostorija, one se obično mogu koristiti kako u kući, tako i u stambenoj zgradi. Međutim, pri odabiru peći potrebno je voditi računa o veličini prostorije koju želite da zagrejete. Peći na drva za zagrevanje prostorija, obično su manje veličine i manje složene u konstrukciji pa se ne preporučuju za veće prostore u kojima bi bilo potrebno duže vreme zagrevanja.
Peći na drva koje se koriste i za kuvanje, obično su veće i složenije u konstrukciji pa bi bilo potrebno voditi računa o prostoru u kojem se planira instalacija takve peći. U slučaju stambenih zgrada, potrebno je uzeti u obzir činjenicu da takve peći mogu zahtevati određene promene u ventilacionom sistemu zgrade, kao i dodatne mere za bezbednost.
U nekim zemljama, postoji regulativa koja se odnosi na instalaciju peći na drva u stambenim zgradama pa bi bilo poželjno konsultovati se sa lokalnim vlastima pre nego što se odlučite za kupovinu i instalaciju takve peći.
Neke zemlje poseduju striktnu proceduru u stambenim zgradama koje ne poseduju centralno ili grejanje na gas!
Izvesno je kako je kupovina peći na drva često doživotna investicija koja vašoj porodici treba da obezbedi topli dom i efikasan rad, kako bi se ipak znatno smanjili troškovi grejanja. U trenutku kada birate kvalitetnu peć na drva, uvek sebi treba postaviti jasan cilj te aktivnosti i morate precizno znati šta želite od vaše peći na drva. Koji je glavni razlog kupovine peći na drva, da li će peć na drva biti isključivo za grejanje vašeg doma, kuvanje, ambijent ili možda kombinacija svega navedenog?
Treba znati da male peći treba koristiti za zagrevanje malog prostora ili nešto veće prostorije, dok peći na drva srednje veličine treba koristiti za grejanje nešto većih domova. Velike peći na drva odlične su za grejanje velikih kuća ili onih kuća koje nisu baš dobro izolovane. Bilo da grejete jednu sobu, jedan sprat, celu kuću ili manju vikendicu, veličina i prostor koji želite da zagrejete, ključni su u vašoj odluci da kupite peć na drva.
Ljudi često greše kada kupuju peć na drva koja je prevelika za prostor koji pokušavaju da zagreju. Prevelika peć je potencijalna opasnost od požara, jer često ima sporije sagorevanje, što dovodi do nakupljanja kreozota i povećava rizik od požara u dimnjaku.
Kupovina peći na drva investicija je na duži vremenski period!
Ključni faktor u odabiru kvalitetne peći na drva je koliko često ćete tu peć koristiti. Peći na drva proizvedene su od jednog od dva materijala, livenog gvožđa ili zavarenog čelika, a što se performansi tiče, oba materijala su uglavnom jednaka.
Plamenovi vatre u pećima na drva, nisu ništa manje bitni kada odlučujete koju ćete peć na drva kupiti za vas dom. Ako uživate u plamenu vatre, obavezno se odlučite za model peći na drva, koja omogućava pogled na ložište sa velikim staklom koje je postavljeno na vrata ložišta. Kvalitet izrade peći svakako je presudan i kako peć za vaš dom ne kupujete svaki dan, predlažemo vam da u odabiru imate malo strpljenja pa i istraživačkog duha.
Izuzetno je važno da tokom odabira peći na drva unapred znate koliko često ćete tu peć korisititi!
Treba znati da za razliku od centralnog grejanja koje obezbeđuje toplotu putem radijatora, peć na drva emituje toplotu iz vatre, tako da toplota nije baš ravnomerno raspoređena. Zato je izuzetno važno da kupite peć koja će moći kvalitetno zagrejati kvadraturu stambenog prostora koji želite da zagrejete.
Uzimajući u obzir ove faktore, verujemo da ćete odabrati najbolju pa i najlepšu peć na drva za vaše potrebe i uživati u prijatnom i toplom domu. Mi vam svakako preporučujemo da na našem sajtu pogledate kompletnu ponudu peći na drva koje proizvodi kompanija Blist. Na fotografijama koje smo postavili uz ovaj tekst, možete videti samo deo našeg proizvodnog programa.
fotografije: Blist
- Ambasador LM N red
- Ambasador LM N beige
- Atene G ceramic beige
- Atene G ceramic red
- Blist B10
- Vienna red
- Vienna beige
- Atene S
- Roma G
- Napoli