Kako iz prve upaliti vatru u peći na drva
Verujemo da u hladnim zimskim danima pre ispijanja prve jutatrnje kafe, uvek prvo krenete sa pražnjenjem pepela u fioku pećke i odlazite da ga prospete. Ako imate baštu, kažu da je najbolje pepeo prosuti na baštu koju ste već ašovili i pripremili zemlju da je pokrije mraz. I ako možda niste znali, pepeo nastao loženjem ogrevnog drveta može biti koristan čak i za vašu baštu i biljke koje ćete zasaditi, eliminisati najezdu puževa u bašti, ali o tome u nekom drugom tekstu.
I naravno onda sledi jedan poseban jutarnji ritual, priprema za potpalu vatre u peći. Sigurno mnogi od vas imaju neku svoju taktiku i kako najbrže potpaliti vatru i zagrejati svoj dom. Ponekad vam se verovatno desi da potpala vatre u peći na drva ne ide baš onako kako ste zamislili.
Najveća greška tokom potpale vatre je nestrpljenje!
Poželjno je da uvek imate unapred spremna sitno iscepkana suva drva, koje je i najlakše potpaliti. Ako nemate mogućnost pripreme sitno cepkanih drva na stovarištima ogreva uvek možete kupiti već iscepkana drvca koja su upakovana u male džakove (kao one u kojim se pakuje krompir i luk).
A ako se nalazite u blizini neke pijace naročito kvantaša, obiđite malo pijacu jer uvek možete pronaći one male drvene gajbice u kojima se na pijacu donosi voće i povrće. Kada dođete kući drvene gajbice izlomite na sitne komade i eto spremnih drva za potpalu, koja se izuzetno lako potpale.
Osim očišćenog ložišta od pepela i spremnih suvih drva za potpalu, uvek gledajte da imate pakovanje šibica i sad već poznate kocke za potpalu. Ako nemate trenutno kocke za potpalu, stare novine ili neka kartonska kutija mogu vam pomoći da lakše potpalite vatru.
Za brzu potpalu vatre u peći potrebna su vam sitna suva drvca, šibica i kocke za potpalu!
I ko bi rekao da je za potpalu vatre potrebna čitava nauka, ali i pripremljeno sve ono što je potrebno za potpalu vatre. Za potpalu vatre u peći na drva trebaće vam svakako i strpljenja, naročito ako se u peći nije duže ložilo i ako se i cela kuća kako se to kaže ohladila. To znači da će vam za uspešnu potpalu vatre ipak trebati nešto više vremena od onog koje ste predvideli.
Potpala vatre ne ide uvek lako, jer se potpala na kampovanju gde je veliki protok vazduha u prirodi, poprilično razlikuje od one naročito u malim ložištima starijih peći na drva. Manja ložišta peći na drva su skučena, poseduju smanjen protok vazduha pa će vam biti potrebna i dobra veština u potpali ako imate takav tip peći. Kod novijih peći na drva ložišta su znatno veće i u njima ima dovoljno protoka vazduha potrebnog da se vatra brže razgori.
Ako peć na drva nije duže vreme korišćena a zidovi kuće i dimnjak su se ohladili za potpalu vatre trebaće vam više vremena!
Obična potpala vatre u pećima na drva, ponekad se može pretvoriti u pravu borbu, a da do toga ne dođe pokušaćemo vam pomoći određenim savetima. Da li ste razmišljali kako pripremate i ređate tanja suva drvca i deblja drva u ložištu i pripremate ih za potpalu?
Većina vas je do ovog trenutka razmišljala kako sitna drvca treba odmah staviti na dno ložišta, a na ta sitna drvca od gore stavite veće cepanice ili isečene trupce. Ovakav sistem ređanja drva za potpalu praktikovao je i pisac ovih redova, sve dok nije pročitao i saznao za sasvim dugačiji sistem o kome do tada nije razmišljao.
Pojedini korisnici peći na drva imaju poteškoće u potpali vatre!
Pojedini korisnici peći na drva nisu njima zadovoljni, jer često imaju velikih problema i muče se sa potpalom vatre. Paljenje vatre je značajan momenat na početku zagrevanja vašeg doma i zato vam predlažemo određene promene, kako se ne bi iznervirali na samom početku potpale.
Do sada je praktikovano ređanje sitnijih drva za potpalu od dole prema gore, tako što su sitnija drva postavljana dole na rešetku ložišta ispod većih komada sa željom da se sitnija drvca brzo potpale i razgoru deblje cepanice ili trupce iznad.
Do sada je praktikovano ređanje drva od dole na gore!
Iako ne deluje kao najbolja kombinacija za brzu potpalu vatre, predlažemo vam da isprobate ovaj već poznati sistem potpale vatre u pećima na drva. Metod postavljanja i potpale ukršteno postavljenih drva od gore na dole, omogućava znatno brže razgorevanje vatre, jer se tanja suva drvca odmah upale, razgoru i tako lakše potpale deblje komade ogrevnog drveta koji se nalaze ispod njih.
I mi smo pokušali potpalu vatre ovim sistemom i možemo vam reći da se vatra znatno lakše i brže potpali, nego dosadašnjim načinom. Poređajte drva od gore ka dole u ložište kako smo već naveli, uzmite šibice, kocke za potpalu i kocke stavite gore na tanja drvca. Pre nego što upalite kocku za potpalu, proverite da li su svi otvori za protok vazduha potpuno otvoreni, jer ne zaboravite da je za brzo stvaranje plamena potreban vazduh.
Možda ćete potpalu ponekad morati raditi iz nekoliko puta, jer je nekim dimnjacima potrebno više vremena za takozvani uzgon. Konanačan rezultat je znatno lakši, čistiji i svakako najefikasniji način potpale vatre u vašoj peći na drva. Kada se vatra razgori, veće komade ogrevnog drveta i dalje stvaljajte unakrsno da bi između njih bio dovoljno protoka vazduha.
Najlakši, najčistiji i najefikasniji sistem potpale vatre je ukršteno postavljena tanjih drva od gore na dole ka debljim komadima!
U neko prošlo vreme naši stari su za potpalu vatre koristili stare novine, jer nije bilo modernih kocki za potpalu. Mada i danas u mnogim tekstovima možete pročitati kako se predlaže da prilikom potpale vatre koristite stare novine.
Treba ipak napomenuti kako stare novine tokom paljenja stvaraju određenu količinu gareži i pepela koji može smaniti protok vazduha i zagasiti plamen, a treba svakako navesti da tada sagoreva i štamparska boja otisnuta na novinskoj roto hartiji, što pretpostavljate nije baš nazdravije za udisati. Osim klasičnih kocki za potpalu, postoje i takozvane eko-kocke za potpalu koje naravno nisu štetne po čovekov organizam.
Ako češće konzumirate citruse (limun, narandžu ili mandarine), kore citrusa sačuvajte i stavite na plotnu peći da se potpuno osuše. Suve korice citrusa koristite umesto kocki za potpalu, a verujemo da ćete biti iznenađeni kako ćete njima lako potpaliti vatru.
Kada se vatra u ložištu peći na drva dovoljno razgori tada smanjite dovod vazduha, ali ga uvek otvorite prilikom sledećeg dodavanja drva i onda kada se vatra razgori opet možete smanjiti dotok vazduha. Predlažemo vam da nikada ne preopteretite ložište velikom količinom ogrevnog drveta, jer onda do plamena neće doticati dovoljno vazduha i može se desiti da vam se vatra zagasi. Ako ovako kontrolišete vatru u ložištu, postižete maksimalnu efikasnost i zagrevanje stambenog prostora uz minimalnu emisiju gasova.
Mnogi smatraju kako je potpala vatre starim novinama štetna za disajne organe čoveka!
Predlažemo vam da tokom potpale i loženja vatre, redovno koristite ventilacione otvore peći na drva. Važno je i da redovno održavate i čistite vašu peć, kao i dimnjak, a obavezno obezbedite redovno provetravanje i priticanje kiseonika u prostoriju u kojoj se nalazi peć. To je važno pre svega zbog vaših disajnih organa kojima je neophodan svež kiseonik, a onda i zbog prisustva kiseonika koji će potpomoći svaku vašu potpalu vatre.
Peći i kamini kompanije Blist proizvedeni su od izuzetno kvalitetnih materijala kao što su hladno i toplo valjani limovi uz kombinaciju sa šamotnom opekom. Pojedine peći koje proizvodimo sadrže vrata i plotne od Gusa (sivog lima), dok su stranice peći obložene sa keramikom vrhunskog kvaliteta.
Za razliku od peći starijeg tipa, moderno dizajnirane peći kompanije Blist poseduju veća ložišta, a na vratima ložišta imaju ugrađeno vatrostalno providno staklo, koje obezbeđuje čovekovu vekovnu opsednutost vatrom.
fotografije: Pixabay