Svi znamo šta sledi pred kraj godine, lišće žuti, dani su sve kraći i naravno sve hladniji, a naročito su hladnije noći i jutra. Neki od nas već razmišljaju o nastupajućim praznicima koji dolaze i nestrpljivo ih iščekuju, ali mnogi već razmišljaju i o računima za grejanje koji će uskoro opteretiti kućni budžet.
I onda sledi logično pitanje kojim tipom energenta zagre
vati svoj dom i da li su to drva, ugalj, gas, lož ulje, toplotne pumpe, struja, zagrevanje putem solarne tehnologije… pitanja bezbroj, a pravih odgovora uvek malo. Sa jedne strane o zagrevanju doma ne moraju puno razmišljati porodice koje žive u zgradama koje poseduju centralno grejanje, ali…
Međutim u poslednje vreme puno toga se promenilo, a energenti koji se koriste za zagrevanje kuća i stanova, znatno su poskupeli, a do njih se ovih dana i sve teže dolazi, dok se pojedini poput uglja sve više izbacuju iz upotrebe pa i zabranjuju za korišćenje. I onda dolazimo i do onog najvažnijeg, koliko ćemo novca na kraju meseca morati izdvojiti za grejanje.
Uvek se pred hladne dane pitamo koji tip grejanja će ove zime biti najisplativiji!
Želimo ovim tekstom da vam pomognemo (i to isključivo kvalitetnim argumentima) da li da grejete vaš dom ogrevnim drvima ili ugljem. Obe varijante imaju svoje prednosti, ali je varijanta zagrevanja ugljem poprilično upitna.
Kada razmišljamo o načinu zagrevanja našeg doma ne postoji neki kratak spisak koji će vam u tome pomoći. Neki načini zagrevanja su praktični, neki nepraktični pa onda su neki skupi, a opet neki ozbiljno škode zdravlju i okolini. Pojedine od ovih opcija sigurno su dobre, ali je najvažnije pitanje, koja opcija je najpovoljnija i najzdravija za vašu porodicu i vas.
Svi znamo da smo nekako pristrasni u odluci kako zagrevati naš dom pa se u našem domu u poslednje vreme najčešće koriste peći na drva. Svaka peć zagreva naš dom, koji ostaje topao tokom hladnih zimskih dana. Ipak smatramo kako je pravi trenutak da pišemo o realnim uštedama koje možete ostvariti ako vaš dom zagrevate ogrevnim drvetom, ali i da zagrevanjem doma ovim gorivom štitite vaše zdravlje, ali i čuvate svoje prirodno okruženje.
Treba ipak napomenuti kako u osnovi postoje dve vrste uglja, jedna je antracit, a druga bitumenski ugalj. Bitumenski ugalj je je crn, sagorevanjem ostavlja čađ i inače je izuzetno prljav, škodi zdravlju i zagađuje prirodno okruženje.
Međutim ako ste u nedomici, svakako treba navesti kako su peći na drva odličan odabir za zagrevanje vašeg doma. Drvo kao i sve drvene materije, koriste se za zagrevanje čovekove bliže okoline, ali i stambenog prostora još od praistorije.
Čovek je vatru prvo ložio na otvorenom prostoru, a jasno je kako su kasnije pećine bile prvi čovekov stambeni prostor. Tada nije bilo peći za zagrevanje koje mi poznajemo, već su to bila ognjišta u unutrašnjosti pećina, najčešće na centralnom delu pećine.
Čovek je na samom početku svog saznanja da može upaliti vatru trljanjem dva drveta ili stvaranjem varnice udaranjem dva kamena jedan o drugi, kao prvi ogrev koristio drvo. U to vreme čovek nije naravno znao da postoje i neki drugi energenti za zagrevanje svog stambenog prostora pa je za loženje na samom početku pronalaska vatre ali i kasnije koristio drvo.
Čovek je na samom početku svog razvoja znao samo za drvo kao ogrevni materijal!
Postoje razni načini da zagrejete ili ukrasite vaš dom kao što su to gasni kamini, kamini koji se ne lože nego samo radi dekoracije imaju imitaciju plamena. Ipak verujemo da nema ništa lepše od toga, nego kada upalite vatru u vašoj peći ili kaminu i za loženje koristite ogrevno drvo koje još i pucka. Nebitno je da li imate malo ili veće ložište na kome je staklo, ali verujemo kada ugasite svetlo da bljesak vatre iz peći ili kamina u vašem toplom domu dodatno doprinosi opuštanju, ali i romantičnim trenucima sa vašom najdražom osobom.
Izuzetno je važno napomenuti kako je drvo održiv i pre svega obnovljiv izvor goriva, a još važnije je da peći na drva ispuštaju znatno manje zagađivača u vazduh za razliku od nekih drugih energenata. Ova informacija dovoljno govori o tome da je to značajan i pozitivan efekat za sve one koji brinu o životnoj sredini i koji žele živeti u zdravoj životnoj sredini.
Ako je vaša želja zaštita životne sredine, korišćenje drveta kao vrste ogreva poboljšava zdravlje šume čime se čak smanjuje i rizik od šumskih požara. Sve informacije upućuju na to kako kao ogrev treba koristiti drvo, ali treba napomenuti i to kako šume treba isključivo planski seći i naravno redovno obnavljati.
Drvo je održiv i obnovljiv izvor goriva!
Pojedine porodice raspolažu sa drvećem na svom placu i možda je vreme da ih poseku, tako da je u toj varijanti peć na drva idealna za zagrevanje njihovog doma. Ako ne raspolažete takvom mogućnošću, ogrevna drva uvek možete kupiti na najbližem stovarištu koje prodaje ogrev.
Postoje različita mišljenja naučnika o tome da li je drvo izvor zelene energije ili ne. Postoje određeni pokušaji da se drvo definiše kao gorivo koje poseduje nizak sadržaj ugljenika. Mnogi naučnici smatraju kako za razliku od uglja pa i gasa, drvo kao gorivo poseduje izuzetno nizak sadržaj ugljenika.
Kada se drvo iseče i spaljuje, loženjem na njegovom mestu izrasta novo drvo koje ograničava uticaj na klimu. Zanimljivo je mišljenje tačnije komentar jednog naučnika koji kaže da će na mestu posečenog drveta izrasti novo drvo, koje će obraditi-reciklirati ugljenik.
Smatra se kako drvo kao gorivo poseduje nizak sadržaj ugljenika!
Osim osnovnog troška pri nabavci ogrevnog drveta postoje još neki troškovi o kojima pri kupovini ogreva ne razmišljamo tog trenutka. Ako ne sagledamo sve realne troškove zagrevanja našeg stambenog prostora na drvo, tada ne možemo ni izvršiti realnu procenu troškova. Međutim što se našeg zdravlja tiče, kao i zaštite prirodne okoline, jasno je da je drvo kao gorivo najadekvatniji energent za zagrevanje.
I da vas podsetimo na dodatne troškove pa i vreme koje trebate izdvojiti za pripremu ogreva koji se odmah može staviti u peć ili kamin. Ne treba zaboraviti da ogrevno drvo treba iseći i ako ga iseče prodavac onda računajte na dodatni trošak koji trebate izdvojiti za tu uslugu, a naročito ako želite da se komadi dodatno i cepaju. Kada ste obavili i tu aktivnost, sledeća je odnošenje isečenog i iscepanog drveta u podrum ili neku pripremljenu ostavu u dvorištu.
Osim troška kupovine ogrevnog drveta postoje i drugi troškovi o kojima ponekad ne razmišljamo!
Što se drva tiče na dodatni problem pa i trošak može uticati i termin (godišnje doba) kada odlučimo kupiti drva. Nije dobro da ogrevno drvo kupujemo neposredno pred sam početak grejne sezone, a u narednom delu teksta pojasnićemo zbog čega je ovakvo razmišljanje i potpuno ispravno.
Drva koja želite koristiti kao ogrev, treba naručiti najkasnije u aprilu mesecu. Jer da bi se količina vlage od 50% koliko najčešće poseduje tek isečeno drvo smanjila na 20% vlage, mora proći najmanje 6 meseci. Ako se drva nisu dovoljno osušila, tokom loženja će oslobađati znatno manje toplotne nergije, što znači da ćete potrošiti znatno više drva nego što ste inače planirali.
To znači da tek isečeno drvo morate ostaviti u podrum ili šupu najkasnije do kraja aprila, kako bi se drvo koje ste kupili dovoljno osušilo i posedovalo najviše 20% vlage do početka grejne sezone.
Optimalna vlaga drveta kojim planiramo ložiti ne bi trebala biti veća od 20%
Trošak koji svakako morate planirati je i redovno čišćenje odžaka, koje najčešće obavlja dimnjačar. Međutim ako ste snalažljivi, odžak možete očistiti sami i tako uštedeti nešto novca.
Ako tokom prvog čišćenja to i ne uradite baš kako treba, svako vaše sledeće ćišćenje odžaka biće sve efikasnije. I naravno… kako god prvi put očistite odžak i to će biti bolje nego da ga ne očistite.Odžak treba čistiti ponekad i češće, naročito ako peć ili kamin ložite vlažnijim ogrevnim drvetom koje se nije još dovoljno osušilo.
Peć kamin i odžak treba što redovnije čistiti!
U svim pećima i kaminima predviđenim za loženje, može se koristiti ogrevno drvo. O cenama ogrevnog drveta ne vredi da pišemo, jer su cene različite zavisno od lokacije gde živite.
Poznato je da korišćenje uglja kao goriva šteti zdravlju ljudi, životnoj sredini pa čak uključujući i negativan uticaj na klimatske promene. Pre nekoliko godina je urađena analiza koja je ukazala na to da je ugalj najveći antropogeni izvor ugljen dioksida pa i gigatona, koji utiču i na efekat staklene bašte. Štetnost sagorevanja uglja po okolinu je izuzetno velika i zbog toga mnogi stručnjaci u svetu predlažu potpuno odbacivanje uglja kao energenta. Ugalj se inače smatra jednim od zdravstveno i klimatski najštetnijih energenata na svetu.
Nadamo se da smo vam ovim tekstom barem malo pomogli u vašem razmišljanju da li da ložite drva ili ugalj i verujemo da smo pojasnili koliko je zdravije za vašu porodicu i vaše prirodno okruženje da svoj dom zagrevate ogrevnim drvetom.
Ako nemate peć ili kamin ili ih želite zameniti novim, predlažemo vam da odmah pozovete našu kompaniju i konsultujete nas kako bi vam pomogli u odluci koji tip peći ili kamina bi odgovarao vašem stambenom prostoru.
Srdačan pozdrav i topao dom, želi vam kompanija Blist!!!
fotografije: Pixabay